Полиция начала досудебное расследование в отношении членов Одесской городской территориальной избирательной комиссии.
Доверенное лицо одного из кандидатов на должность городского головы написало заявление, о том, что члены Одесской городской ТИК уклонялись от выполнения своих обязанностей, сделав невозможной её дальнейшую работу. В Главном управлении национальной полиции в Одесской области сообщили, что правоохранители начали расследование.
Адвокаты в Одессе по уголовным делам.
Наталья Костенко: Свою роботу продовжує LIVE STUDIO. В ній вас вітаю я — Наталія Костенко. І ми продовжимо говорити про перебіг виборів мера Одеси. Як повідомили в Головному управлінні національної поліції в Одеській області правоохоронці почали розслідування за фактом ухилення членів місцевої територіальної виборчої комісії від виконання своїх обов’язків.
Наголошується, що заяву написала довірена особа одного з кандидатів на посаду міського голови. На його думку члени Одеської міської ТВК ухилялися від виконання своїх обов’язків, що робить неможливим її подальшу роботу.
Поліція відкрила кримінальне провадження за частиною п’ятою статті 157 Кримінального кодексу України — перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму. Крім того розпочато ще два кримінальних провадження, які стосуються відкриття із запізненням вдвох виборчих комісій в Приморському районі.
Загалом протягом дня голосування – 15 листопада – територіальні підрозділи національної поліції в Одеській області зареєстрували 37 повідомлень про порушення, пов’язані з виборчим процесом. Чи свідчать такі дані про якість виборчого процесу, і чи можуть згадані кримінальні провадження стати причиною перегляду результатів голосування.
Говоримо з Анастасією Матвієнко — координаторкою спостереження громадянської мережі «Опора» за виборами в Одеській області. Анастасіє, вітаємо вас.
Анастасія Матвієнко: Вітаю.
Действия полиции отвечают требованиям уголовно-процессуального кодекса.
Наталья Костенко: Тож скажіть, будь ласка, ну, як мінімум три кримінальних провадження, чи може такий факт стати причиною перегляду результатів голосування, яке відбулося вчора?
Анастасія Матвієнко: З огляду на ті факти, по яким реагувала Національна поліція на заяви суб’єкта виборчого процесу, звичайно, що мало вірогідно. Оскільки поліція в будь-якому випадку, коли отримує заяву від будь-кого про ймовірні правопорушення з ознаками кримінальних правопорушень має реагувати наступним чином: вносити відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань.
А далі вже безпосередньо проводити розслідування і визначати, чи є там підстави власне для подальшого кримінального розслідування. Чи справу необхідно розглядати в порядку Кодексу України про адміністративні правопорушення, або взагалі там немає складу будь-якого правопорушення.
Тобто це абсолютно нормальна і законна дія, яка зараз сама по собі нічого не висвітлює. Що стосується роботи конкретних територіальних комісій – що районних, що Одеської міської територіальної виборчої комісії, принаймні нам не відомо про факти ухилення членів комісій від виконання обов’язків (від вчора, протягом дня, до 8 години вечора).
Чому ми так говоримо? Оскільки для комісії обов’язком було розпочати своє безперервне засідання о 8 вечора. Наскільки мені відомо, такі заяви поступали протягом дня голосування безпосередньо. В день голосування комісія має збиратись на засіданні лише за необхідності.
Наталья Костенко: Скажіть тоді, будь ласка, як можна оцінити ті обставини, які вчора склалися зранку в ТВК Одеський міський – коли не могли знайти виконуючого обов’язки голови ТВК?
Анастасія Матвієнко: Ну, я ще раз підкреслюю, що це лише заяви з боку суб’єктів виборчого процесу, з однієї сторони. Мені невідомо, з якої підстави розпочали взагалі пошук, в чому була проблема. Оскільки наш офіційний спостерігач перевірив відповідну інформацію. І встановив той факт, що в комісії знаходяться чергові, які готові приймати заяви, скарги з боку суб’єктів виборчого процесу, офіційних спостерігачів, довірених осіб. І, власне, підстав говорити про те, що комісія не працює взагалі на той момент не було.
Одесская городская территориальная избирательная комиссия работает в штатном режиме.
Наталья Костенко: Почула вас. І останнє питання. За вашою інформацією, як наразі йде робота в Одеській міській ТВК?
Анастасія Матвієнко: Я можу сказати, що імовірніше за все до кінця сьогоднішньої доби будуть встановлені результати повторного голосування на виборах Одеського міського голови. Оскільки районні в місті територіальні виборчі комісії майже завершили свою роботу зі складання протоколів про підсумки голосування в районах міста Одеси.
Наталья Костенко: Дякую Вам дуже за Ваші коментарі. Нагадаю, в нас на прямому зв’язку зі студією була Анастасія Матвієнко – координаторка спостереження громадянської мережі «Опора» за виборами в Одеській області.
А тепер запрошую до нашої студії юриста – Андрія Степаненко. Вітаю вас.
Андрій Степаненко: Здравствуйте.
Наталья Костенко: Ну, перше питання таке, тривіальне, чи голосували ви вчора?
Андрій Степаненко: Нет. Не голосовал. Я был слишком далеко от места своей регистрации.
Наталья Костенко: Зрозуміло. Скажіть тоді, чи стикалися люди (Ваші знайомі, друзі, Ваші колеги) з порушеннями чи з певним неправильним, з юридичної точки зору, перебігом голосування? Під час власного голосування?
Андрій Степаненко: Нет. Никто мне не сообщал. В прошлые выборы, которые были в конце октября, звонили люди и говорили о том, что они не нашли себя в списках и обращались в полицию в связи с этим. Но в этот раз ничего подобного не было.
Выборы в Одессе прошли почти без нарушений.
Наталья Костенко: Ну, це тішить насправді. І скажіть, от ми сьогодні обговорюємо тему мінімум трьох кримінальних проваджень, одне з яких стосується роботи Одеської міської ТВК. Ваша думка щодо цього?
Перш за все, щодо ситуації з Одеською міською ТВК, яка тривала вчора майже до самого вечора. Ви знаєте, що там намагалися замінити голову. Але все ж таки головою була призначена особа, яка і мала бути з початку головою ТВК. Ну, ця ситуації. І щодо трьох проваджень. Чи відіб’ються на Ваш погляд вони на легітимності результатів голосування?
Андрій Степаненко: Думаю, что нет. Они никак не повлияют. Что касается попытки смены головы и тому подобное, тут нужно обратиться к Избирательному кодексу Украины. Там прямо написано, что выборы – это процесс скоротечный и необратимый. И стадии его необратимы. То есть, в данном случае особого смысла не было пытаться на что-то повлиять путем замены головы комиссии. Это заведомо был неправильный шаг.
Уголовные дела в отношении членов ТИК бесперспективны.
Что же касается уголовных производств, то я тоже слышал, что открыто производство по части пятой статьи 157 – препятствование реализации избирательного права. Но, я не думаю, что эти уголовные дела будут иметь какую-то перспективу. Потому что уж очень легко от них отбиваться. Если там нет какого-то явного, задокументированного преступления.
То есть, отсутствие главы комиссии на рабочем месте очень легко будет обосновать, например, тем, что «Мне стало плохо, я вышел подышать свежим воздухом. Или я сидел в туалете». Потому что, умысел здесь – это самое главное. Если нет умысла, значит, нет и преступления.
Поэтому, мы привыкли видеть, например, как насекомое, которому угрожает смертельная опасность, притворяется мертвым. И точно так же наши, скажем так, чиновники, если им угрожает уголовная опасность, сразу начинают болеть. Эта модель очень распространена, потому что она эффективна.
Наталья Костенко: У Вас таке порівняння наразі, що я навіть думаю про те, що загрожувало настільки вчора голові ТВК.
Андрій Степаненко: Тут сложно сказать на самом деле, потому что мы не знаем обстоятельств его отсутствия. Мы не знаем обстоятельств, описанных в заявлении в полицию, представителя одного из кандидатов на должность городского головы.
Но в любом случае действительно, как уже было сказано, полиция обязана такие заявления вносить в ЕРДР. Они это сделали. Они обязаны будут провести какое-то расследование. Но я думаю, что, в любом случае, это расследование существенно не повлияет на результаты выборов.
У нас достаточно много корректно проголосовавших участков. И какие-то отдельные эпизоды будут размываться в целом волеизъявлении граждан, которое штатно прошло и нормально зафиксировано.
Наталья Костенко: Дуже дякую Вам за те, що завітали до нашої студії. Дякую за коментар. Наскільки я розумію, він вичерпний. Він співпадає з думкою Анастасії Матвієнко, яку ми сьогодні мали нагоду слухати телефонним зв’язком. Нагадаю наразі у нас в студії був юрист – Андрій Степаненко.