Місцеві вибори в Україні 2020 в умовах коронавірусута самоізоляції. Які вимоги до виборців, і чи буде менше фальсифікацій?
Чергові місцеві вибори в Україні проходять в умовах карантину та режиму самоізоляції. Основні вимоги до виборців — наявність маски і власної ручки.
Ольга Гвоздецька: Добрий вечір. LIVE STUDIO повернулася. Представлю гостей. Анастасія Матвієнко, Андрій Степаненко — люди, які сьогодні проведуть для нас елемент просвіти про те, як ми маємо правильно голосувати. Пропоную одразу ж розпочати з інтерактиву. Питаємо сьогодні одеситів про таке: Ви йдете на місцеві вибори? Два варіанти відповіді:
- Так, мій голос важливий.
- Ні, мій голос нічого не вирішить.
Одразу закликаємо обрати перший варіант відповіді і все ж таки піти до дільниць 25 жовтня. А от як зробити, щоб це було, по-перше, безпечно, і, по-друге, ваш голос було зараховано, розповідаємо просто зараз.
Виборцям необхідно мати з собою маску та ручку
Анастасіє, давайте розпочнемо з карантинних норм. Що сьогодні приписує нам держава, закон, норми? Як зробити все правильно і безпечно?
Анастасія Матвієнко: Уточнення щодо місцевих виборів в Україні. Так само, як і в магазин потрібно заходити в масці, так само і на виборчу дільницю також потрібно приходити в масці. Власне, відповідальність не пов’язана навіть з виборами. Є загальна відповідальність за порушення протиепідемічних заходів. Вона достатньо серйозна у фінансовому вимірі. Тому я рекомендую все ж таки не забувати маски, приходити на дільниці з ними. Плюс власна ручка.
Ольга Гвоздецька: Все?
Анастасія Матвієнко: Для виборця так. Паспорт громадянина України, як завжди.
Всі обмеженні карантину мають дотримуватися на виборчих дільницях
Ольга Гвоздецька: Щодо ручки. А якщо забув, не взяв чи принципово не захотів свою брати?
Анастасія Матвієнко: Це протиепідемічний захід. Є гіпотеза, що вірус може передаватися через поверхню. От і все. Це для власної безпеки. Тим не менше для тих, хто боїться, я також зверну увагу, що на дільниці поверхні з періодичністю дві години мають оброблятися антисептиком. Окрім, звісно, виборчої урни.
Ольга Гвоздецька: Непогано із собою взяти на всяк випадок антисептик у кишені.
Анастасія Матвієнко: Але він також буде на дільниці. Має бути. В місті Одеса точно буде.
Ольга Гвоздецька: Ще рекомендують, Андрію, у рукавичках захисних приходити, так?
Андрій Степаненко: Если это на уровне рекомендаций, то здесь каждый решает для себя самостоятельно.
Ольга Гвоздецька: Обов’язково — це тільки маска і ручка, так?
Андрій Степаненко: Да, поскольку требования карантина предполагают только наличие средств защиты органов дыхания. Что касается перчаток, отдельного требования в день выборов быть в перчатках нет. Поэтому на выборные участки мы приходим точно так же, как в общественный транспорт, в магазин, общественные места. Маска, и в принципе, этого достаточно. Если человек боится или ощущает себя в зоне риска, тогда безусловно он может ещё надеть перчатки, химкостюм, противогаз, всё, что он считает, может его защитить.
Ольга Гвоздецька: Сміх сміхом,а може це й не зайве.
Громадяни на самоізоляції також зможуть проголосувати
Андрій Степаненко: Я тоже агитирую за то, чтобы у нас была максимальная явка, чтобы все пришли голосовать. Но если вы почувствовали симптомы заболевания, пожалуйста, откажитесь от исполнения своего гражданского долга, оставайтесь лучше дома.
Ольга Гвоздецька: Але використати можливість проголосувати не можна у такому разі?
Андрій Степаненко: Можно.
Ольга Гвоздецька: Як?
Андрій Степаненко: Для этого есть голосование для лиц, которые находятся на самоизоляции. Им достаточно подать заявление и справку о том, что они болеют или заражены, или после болезни ещё находятся на самоизоляции. И у них будет возможность проголосовать дома.
Ольга Гвоздецька: Це можна буде зробити, Анастасіє, у той самий же день?
Анастасія Матвієнко: Ні, не в той же самий день. До п’ятниці це потрібно робити. Є важливе уточнення: заяву потрібно подавати з посвідкою з медичної установи. І це не просто папірчик, де лікар щось написав. Це має бути саме медична посвідка.
Ольга Гвоздецька: З печаткою.
Анастасія Матвієнко: І тут справді можуть виникнути проблеми. Є підозра, що належним чином не врегульовано медичний порядок видачі таких посвідок. Зрозуміло, що, наприклад, людина з гіпсом не може самостійно в цей день прийти на дільницю. А з людьми, в яких підозра на Covid-19, порядок для лікарів не визначено. Але я сподіваюсь, що все-таки будуть якось надавати медичні довідки для того, щоб виборці могли реалізувати своє право проголосувати за місцем перебування.
Члени виборчої комісії ризикують власним здоров’ям
Ольга Гвоздецька: Тут така дивна річ… Інколи швидкі не виїжджають до людей, у кого є ознаки Covid-19. А ми хочемо, щоб держава направляла ще одного чи двох людей з виборчої дільниці без засобів захисту до виборців.
Анастасія Матвієнко: Ви важливе питання піднімаєте. Питання безпеки членів дільничних виборчих комісій насправді не менш серйозне, ніж питання безпеки виборців і організації голосування в цілому. Я з вами цілком погоджуюсь в тому, що у членів дільничних виборчих комісій є обов’язок — організувати голосування, як у приміщенні для голосування, так і за місцем перебування. Це їхній обов’язок, який вони на себе взяли разом з присягою члена комісії. З іншого боку, держава бере на себе відповідальність згідно з Конституцією, зокрема, за безпеку і здоров’я всіх громадян.
Але механізм безпеки наразі не передбачено для членів дільничних виборчих комісій, які прийдуть до громадян, хворих на небезпечну хворобу. Медики приїжджають до хворих людей у засобах спеціального захисту. Для членів дільничних виборчих комісій додатковий порядок передбачає використання рукавичок і зміну масок. Після відвідування людей за місцем їх перебування передбачена постійна їх зміна. Тобто це не рівноцінно. І для мене це все ж таки відповідальність держави саме в тому, що належним чином не передбачено порядок захисту людей, які будуть допомагати людям реалізувати їхнє виборче право.
Відповідальність за дотримання карантинних обмежень перекладена на місцеві органи
Ольга Гвоздецька: Надіємось на те, що держава до неділі усі дільниці оснастить засобами захисту. Хоча вона дуже мізерна, нульова.
Анастасія Матвієнко: Це не реалістично насправді. Центральна виборча комісія ще до початку виборчого процесу розробила цілі рекомендації, які потім обговорювалися в Кабінеті Міністрів. Але Кабмін передав відповідальність за матеріальне забезпечення органам місцевого самоврядування без належного чіткого механізму. І на місцях зараз ситуація не рівнозначна.
Є населені пункти, де належним чином спрацювали територіальна виборча комісія разом з органами місцевого самоврядування. І, власне, повним ходом іде порядок забезпечення додатковими засобами.
А є, в першу чергу на сільському і селищному рівні, принаймні, точно нам відомі окремі територіальні громади (я їх не буду спеціально називати для того, щоб не піднімати паніку), де територіальні виборчі комісії від нас дізнавалися про те, що вони мають подивитись, як у них працюватимуть дільничні виборчі комісії, чи є антисептики, маски. Для дільничних виборчих комісій трохи більше умов, ніж для виборців, це не просто маска. Належним чином має бути організовано приміщення, окрема кабіна для голосування для людей з температурою. Там більше потрібно заходів.
Небажання відвідувати виборців, хворих на Covid-19, буде вирішуватись індивідуально
Ольга Гвоздецька: Щодо окремої кабіни поговоримо теж. Андрію, якщо член комісії дізнається, що він має їхати до людини, яка, можливо, хворіє на Сovid-19 або точно хворіє, якщо є підтверджений тест, і він відмовиться? Скаже голові комісії:я не поїду, бо не хочу ризикувати своїм життям. Чи може це загалом зірвати виборчий процес на цій дільниці, оскільки, якщо випаде один із членів комісії, я так розумію, комісія вже виявиться не дієва цілком у цей момент?
Андрій Степаненко: Смотрите, выпадание подразумевает, что он вообще не присутствует в этот день и не исполняет свои должностные обязанности.
Ольга Гвоздецька: Тобто просто не прийшов зранку о 8 годині до дільниці. Так?
Андрій Степаненко: Если же в целом комиссия работает, то всё в порядке, никаких проблем нет. То, что он, допустим, не хочет ехать к человеку, который достоверно болеет, например, инфицирован вирусом Covid-19, этот вопрос будет решаться, я думаю, в индивидуальном порядке. Там не один такой человек, есть и другие, есть люди, у которых уже имеются антитела к Covid-19. И они точно знают, что у них иммунитет на пару месяцев, и они могут спокойно контактировать с больными.
Наявність антител COVID-19 — запорука безпеки.
Анастасія Матвієнко: Ви гадаєте, такі будуть серед членів комісії?
Ольга Гвоздецька: У ваших знайомих є?
Андрій Степаненко: У меня есть антитела к Covid-19.
Ольга Гвоздецька: У вас є? Ви зробили IFA тест?
Андрій Степаненко: Да. Есть антитела.
Ольга Гвоздецька: А ви здогадуєтеся, в який момент перехворіли?
Андрій Степаненко: Я точно знаю. В начале сентября. Сидел дома на самоизоляции.
Ольга Гвоздецька: Цей вересень?
Андрій Степаненко: Да.
Голосувати безпечніше, чим їхати у громадському транспорті
Ольга Гвоздецька: Я вже хотіла навпаки нагнати якоїсь конспірології. Ви в нас людина вже бувала, можете йти членом комісії, який поїде до «ковідних» виборців.
Андрій Степаненко: Легко. Опять же, мы сейчас много страху нагнали, много разговаривали о безопасности в момент выборов. На самом деле в день выборов степень угрозы заразиться такая же, как и в процессе, например, передвижения общественным транспортом. Потому что трафик примерно такой же.
Ольга Гвоздецька: Або походу на ринок.
Андрій Степаненко: Да. Вы контактируюте с таким же количеством людей, с таким же интенсивным трафиком. Причём, если на избирательных участках будут ещё как-то строго проверяться, соблюдаться требования карантина, то в общественном транспорте они не соблюдаются никак вообще. Там нет ни печаток, ни масок, ничего. Мы это видели уже неоднократно.
Ольга Гвоздецька: Ми наводили приклад з магазинами. Але для нас очевидно це не секрет, що в магазинах маску просять надіти прямо перед касою. Тобто в магазин зайшли, пройшлися по всьому магазину, і тільки потім наділи маску. На дільниці все ж таки на вулиці будуть просити надягнути маску і заходити у приміщення вже захищеним?
Андрій Степаненко: Конечно.
Ольга Гвоздецька: Або прямо перед кабінкою?
Андрій Степаненко: Нет. Карантин предполагает применение средств защиты в местах скопления людей.
Ольга Гвоздецька: Навіть в черзі на вулиці перед дільницями.
За дотриманням протиепідемічних заходів стежитимуть правоохоронні органи
Анастасія Матвієнко: Ще раз повернемося. Постанова Кабміну, яка регулює порядок організації голосування в період пандемії, передбачає, що умовою входу виборців на виборчу дільницю є використання маски або респіратора.
Ольга Гвоздецька: І паспорт. Бо без паспорта ти не проголосуєш.
Анастасія Матвієнко: Давайте розділимо. Протиепідемічні заходи — за їх недотриманням і дотриманням слідкують правоохоронні органи. Я нагадаю, що на кожній виборчій дільниці в кожні вибори є представник правоохоронних органів. Він (або вона) не в приміщенні для голосування знаходиться, а поряд. Це їх компетенція відслідковувати дотримання протиепідемічних заходів, вимог на місцевих виборах. Я не можу гарантувати, що не будуть штрафувати. Також не можу гарантувати, що будуть штрафувати. Але все ж таки поліція — це не охорона в супермаркеті. Розділяємо окремо ці поняття.
Отримання виборчого бюлетеня. Умова — ви є в списку виборців, і у вас є паспорт громадянина України, який посвідчує вашу особу. Оскільки ми всі будемо в масках, член дільничної виборчої комісії може попросити зняти тимчасово маску для того, щоб перевірити, що це саме ви. Тобто члени дільничної виборчої комісії за порядком дотримання виборцями протиепідемічних заходів не слідкують. Вони слідкують тільки за тим, щоб належним чином було організовано приміщення для голосування і були забезпечені всі додаткові умови. Оце їх обов’язок.
В бюлетенях будуть 2 поля: за партії і за кандидата
Ольга Гвоздецька: Щодо бюлетенів. Складна система. З міськими головами все зрозуміло. Там просто буде список за алфавітним порядком. Обираємо свого, ставимо галочку. Все зрозуміло. Щодо депутатів — складніше. Давайте почнемо, Анастасіє, з бюлетеня, який нам допоможе обрати депутатів у міську раду Одеську.
Анастасія Матвієнко: Такий самий, як і в обласну, і в Одеську районну, якої раніше не було.
Ольга Гвоздецька: Різні будуть прізвища, так?
Анастасія Матвієнко: Нічого складного немає. Раніше в бюлетені було одно поле поруч з партією або кандидатом, за якого ми голосували. На міського голову так само залишається два поля. В першому полі, в якому немає трафарету, як раніше було на конвертах, якими ми відправляли листи, ставимо позначку галочку чи плюсик, будь-яку іншу, яка дозволить зрозуміти ваше волевиявлення. Поруч з цим полем другий квадратик, в якому є так званий трафарет для того, щоб вписати цифру за якогось конкретного кандидата. Цифру вписувати не обов’язково, тому що це виключно наше право.
Ольга Гвоздецька: Але бажано.
Анастасія Матвієнко: Це право. Відмінність права від обов’язку в тому, що ним можна скористуватись, а можна не скористуватись. Якщо ми хочемо впливати на те, які обличчя ми будемо бачити в міській раді, рекомендовано все ж таки вивчити списки кандидатів і проголосувати за якогось конкретного. Якщо нам байдуже, ми довіряємо порядку, який сформувала партія, голосуємо просто за партію. Важлива умова — одна партія і саме от з цієї партії обрати конкретного кандидата.
Обраний кандидат повинен належати обраній партії
Ольга Гвоздецька: Якщо я оберу партію яблучну, а кандидата з полуничної?
Анастасія Матвієнко: Це вважають за недійсний бюлетень.
Ольга Гвоздецька: Навіть партію не зарахують?
Анастасія Матвієнко: Звісно. Тому що це, по суті, позначки за дві різні партії.
Ольга Гвоздецька: Якщо дисонанс стався у виборця, може і таке статися.
Анастасія Матвієнко: Як і раніше не можна було за дві партії голосувати, так і зараз не можна голосувати за дві партії.
Ольга Гвоздецька: Тож нагадуємо, обирайте партію і навпроти, поряд, обирайте кандидата з цієї партії. Якщо ви зробите вибір за одну партію, а кандидата оберете з іншої, ваш бюлетень буде вважатися недійсним.
Андрію, була нещодавно новина про те, що зіпсований бюлетень можна буде віддати члену комісії і взяти новий, щоб ще раз проголосувати. Тоді побоювалися деякі експерти, що будуть інсинуації навколо цього. І що ці, так скажімо, запасні бюлетені потім зможуть використати в якихось власних цілях не дуже сумлінні «товариші».
Андрій Степаненко: У нас много новаций на самом деле.
Анастасія Матвієнко: Але це не новації, я відразу хочу підкреслити. Так завжди було.
Андрій Степаненко: У нас много новаций на этих выборах. В связи с этим многие вещи будут амортизироваться. Многие вещи реализованы сейчас на уровне рекомендаций. Например, даже такая простая вещь, как использование «Дії» (приложения) в качестве средства удостоверяющего, оно может применяться, но не рекомендовано ЦИК. Поэтому здесь тоже самое, что касается этих бюллетеней.
Фальсифікації з бюлетенями — не привід для паніки
Вы спросили, могут ли быть злоупотребления? Да, могут. Потому что они всегда были. Всегда были вбросы бюллетеней, всегда были лишние бюллетени, всегда были мёртвые души. Те технологии избирательные, которые использовались раньше, будут использоваться и сейчас. Просто сейчас они будут использоваться с учётом того, что немножко поменялась избирательная система, многие люди могут путаться, могут портить бюллетени.
Мы сейчас обсуждали вопрос, как правильно ставить галочки. Я ещё могу добавить, что нельзя выбрать кандидата и не выбрать партию, потому что если вы просто выбрали номер кандидата, но не отметили при этом партию, соответственно, такой бюллетень тоже является испорченным. Есть много каких-то вещей, которые только сейчас появились. И на них, естественно, будут совершаться ошибки. Мы очень рассчитываем, что такие ошибки будут амортизироваться. А что касается злоупотреблений, механизм противодействия злоупотреблениям был придуман ещё давным-давно. Не скажу, что он очень эффективен. Но будем надеяться, что за этим будут следить.
Ольга Гвоздецька: Тобто за кандидата голосувати не можна, якщо партію не обрано?
Анастасія Матвієнко: Це другий етап. Але просто потрібно поставити позначку, тому що це передбачено порядком підрахунку голосів. Комісія не буде бачити взагалі жодного голосу. Але от конкретно щодо зміни виборчого бюлетеня, який був пошкоджений. Не варто казати, що це якісь інсинуації, і шукати в цьому зраду.
Ольга Гвоздецька: Їх мало?
Пошкоджені і замінені бюлетені не впливають на результат виборів.
Анастасія Матвієнко: 0,5% від кількості виборчих бюлетенів. Це не може влипнути на результати волевиявлення на дільниці. Бюлетень один раз можна поміняти. Його віддаємо члену дільничної виборчої комісії. Він погашається. Вони складають спеціальний акт. Якщо, чесно, це просто «космос» казати, що тут може бути якась зрада.
Ольга Гвоздецька: Ви нас заспокоїли. Тепер із чистим сумлінням будемо голосувати.
Анастасія Матвієнко: На українських виборах вже давно не було якихось масових «вбросів», чи ще якихось страшних речей, які називають фальсифікацією, для яких передбачено декілька статей Кримінального кодексу. Найстрашніша проблема українських виборів зараз — це все той же підкуп виборців, який, на жаль, ще не пішов з нашої культури.
Ольга Гвоздецька: Скільки пропонують за голос?
Анастасія Матвієнко: Я не знаю. Це треба в правоохоронців питати, які розкривають такі справи.
Ольга Гвоздецька: Це внутрішня інформація. До правоохоронців теж будемо ставити ці питання. Ми маємо закликати наших глядачів не продавати свій голос. Тому що та сума, яка може здатися великою, насправді проти виконання своїх громадянських обов’язків просто ніщо.
2/3 опитаних вважають свій голос важливим
Давайте підбивати підсумки інтерактиву. Чи підете ви на місцеві вибори 2020? «Так, мій голос важливий» — такий варіант обрали 63% наших глядачів. Давайте запам’ятаємо цю цифру, і подивимося, яка буде явка у нас після виборів. 63% реально?
Анастасія Матвієнко: Це дуже велика цифра. Це не реалістично. Я навіть, чесно, не пригадаю, коли була і чи була в Україні взагалі така явка.
Андрій Степаненко: Я могу даже объяснить, почему столько голосовавших считают, что голос важен. Потому что это местные выборы. И действительно каждый голос важен, потому что мы выбираем людей по месту. Если говорить о всенародных выборах, национальных, то там каждый голос размывается. Важность вашего голоса 1 на 36 миллионов. Здесь же намного важнее. Ваш голос, имеет намного больший вес.
Ольга Гвоздецька: Дякую вам, що ви завітали сьогодні до нас поговорити, провести лікбез. Сподіваюся, щоб помилок тепер стане точно менше, ніж могло бути. Анастасія Матвієнко — координаторка спостереження громадянської мережі «Опора» в Одеській області, Андрій Степаненко — юрист.