Перспективи боржника на стадії виконання рішення
Будь-який, судовий процес рано чи пізно закінчується рішенням суду . Якщо затягнути судовий процес на необхідний період часу і домовитися з кредитором не вийшло, а суд постановив рішення не на вашу користь, то це ще далеко не кінець історії .
Наступним логічним етапом є стадія примусового виконання рішення суду державною виконавчою службою або приватним виконавцем. Цей етап регулюється Законом України «Про виконавче провадження», який дає боржникові достатню кількість прав, правильна і своєчасна реалізація, яких дозволить на достатню кількість часу затягнути виконання рішення або взагалі закрити виконавче провадження. Такі дії дозволять відповідачу, як мінімум, зупинити на значний період часу виконання рішення суду , а в деяких випадках, дозволять виконавче провадження закрити повністю і уникнути стягнення боргу.
Правильне використання боржником своїх прав дозволить на тривалий термін зупинити виконавчепровадження. А в деяких випадках — навіть закрити виконавчепровадження, уникнувши стягнення заборгованості.
Практика показує, що тривале успішне затягування виконавчого провадження змушує банк або інших кредиторів йти боржнику на поступки, пропонуючи заплатити компромісну суму, яка вигідна боржнику.
Показати банку або іншому кредитору «що таке вічність» — найкращий демотивуючий фактор.
Для того, щоб відповідачу (а з моменту початку виконавчого провадження — вже боржнику) використовувати на свою користь всі можливості, що надаються Законом України «Про виконавче провадження», необхідно заглибитися в специфіку цього закону і роботи всієї системи примусового виконання рішень.
Система примусового виконання рішень
Примусовим виконанням рішень в Україні є органи державної виконавчої служби (державні виконавці) і приватні виконавці. У народі, по аналогії з іншими країнами, їх ще називають судовими приставами або службою судових приставів. Більш детально з правовим статусом цих органів можна ознайомитися в Законі України «Про органи і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів».
Основною відмінністю державних виконавців від приватних є те, що державні — є державними службовцями і працюють за заробітну плату, що й обумовлює не найвищу ефективність їх роботи. Приватні ж виконавці, навпаки, працюють виключно на результат, оскільки отримують дохід у розмірі 10% від розміру стягнутої ними заборгованості. Природно, приватні виконавці — це бізнес, який повинен приносити дохід, а значить ефективно примусово виконувати рішення судів та інших органів.
Державний виконавець працює за зарплату, а значить не зацікавлений в ефективному виконанні рішення. Приватний виконавець навпаки, отримує винагороду від стягнутої суми. Але державний і приватний виконавець вчиняють виконавчі дії відповідно до єдиного порядку.
Об’єднує державних і приватних виконавців найголовніше — це правила гри, тобто примусове виконання рішень. Порядок примусового виконання рішень як державними так і приватними виконавцями визначається Законом України «Про виконавче провадження». А це означає, що по-перше, боржник володіє одними і тими ж правами незалежно від того хто виконує рішення, а по-друге, державний і приватний виконавець володіють одними і тими ж повноваженнями і обов’язками. Відрізняє роботу цих виконавців — тільки особиста зацікавленість приватного виконавця в результаті реального виконання рішення.
Порядок виконання рішення судів та інших органів.
Отже, отримавши в суді виконавчий лист для виконання рішення суду, банк або інший кредитор звертається або до державної виконавчої служби (ДВС) або до приватного виконавцю на свій розсуд.
Якщо виконавчий лист виписаний без помилок і претензій до поданих документів немає, виконавець виносить постанову про відкриття виконавчого провадження і починає стягнення боргів. Копія такої постанови має бути відправлена боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Однак за різних причин (виконавець не відправив, пошта не вручила, боржник не з’явився у відділення пошти і т.д.) боржник не отримує таку постанову і, як наслідок, до останнього моменту не знає, що стосовно нього відкрито виконавче провадження та його майно знаходиться в зоні ризику.
УВАГА!!! Якщо судовий процес свідомо програшний, то вкрай бажано не допускати стадії виконавчого провадження, а використовувати всі способи затягування судового процесу. Більш детально ознайомитися з технологією затягування суду можна у нас на сайті.
З моменту відкриття виконавчого провадження відбувається досить неприємна для боржника подія — інформація про нього вноситься до Єдиного реєстру боржників. Факт знаходження боржника в цьому реєстрі не дозволить йому, наприклад, відчужити нерухомості, навіть якщо на це майно не накладений арешт або/але не знаходиться під іпотекою. Видаляється запис з Єдиного реєстру боржників тільки після закриття виконавчого провадження. Також, в момент відкриття виконавчого провадження, виконавець виносить постанову про стягнення з боржника виконавчого збору (у разі державного виконавця) або винагороди приватного виконавця в розмірі 10% від суми боргу. Таким чином, сума боргу автоматично зростає на 10%.
У момент відкриття виконавчого провадження боржник вноситься до Єдиного реєстру боржників, накладається арешт на все рухоме і нерухоме майно, а також ухвалюється постанова про стягнення з боржника 10% виконавчого збору/винагороди виконавця від суми боргу.
Після відкриття виконавчого провадження, виконавець починає здійснювати виконавчі дії з метою стягнення з боржника грошових коштів. При відкритті виконавчого провадження виконавець накладає арешт на все рухоме і нерухоме майно боржника.
Після цього виконавець починає пошук майна боржника, а саме направляє відповідні запити всіляким державним органам:
Державна податкова інспекція для отримання інформації про місце роботи, розмір доходів, наявність рахунків в банках.
БТІ та управління земельних ресурсів для отримання інформації про наявність нерухомості та земельних ділянок
Національна поліція і сільськогосподарська інспекція для отримання інформації про автотранспорті і сільськогосподарської техніки боржника
Органи реєстрації актів громадянського стану громадян (РАЦСи) для отримання інформації про перебування боржника в шлюбі з метою подальшого звернення стягнення на спільне майно подружжя
Міграційна служба для встановлення адреси реєстрації боржника, а також отримання інформації про наявність закордонного паспорта та періодичності виїзду за кордон
Пенсійний фонд і Центри зайнятості для визначення перебування боржника на обліку, отримання пенсії та інших соціальних допомог
Банківські установи для накладення арешту і примусового списання грошових коштів боржника з рахунків в банках
Після виявлення майна, виконавець проводить його оцінку і виставляє на продаж через електронний аукціон СЕТАМ.
Крім вищеописаних дії, нерідко зустрічаються ситуації, коли виконавець звертається до суду з поданням про примусове входження в житло або інше нерухоме майно боржника з метою його опису, а також опису і вилучення, що перебуває в ньому рухомого майна. Причому, боржник дізнається про наявність у виконавця дозволу на примусове входження в його житло вже коли у нього на порозі стоїть виконавець зі співробітниками поліції, понятими і представниками банку або іншого кредитора.
Також, вкрай неприємними бувають випадки, коли виконавець (також без відома боржника) звертається до суду з поданням про заборону виїзду боржника за межі України. Як і у випадку з примусовим входженням в житло, боржник дізнається про те, що йому не можна перетинати кордон України від прикордонника в момент спроби перетину кордону для поїздки на заслужений відпочинок або робоче відрядження.
Вищеописаний хід виконавчого провадження характерний для більшості боржників, які не дбають про захист своїх прав у відносинах з виконавчою службою. Простими словами, так буде, якщо нічого не робити. Саме тому кожен боржник повинен чітко знати, що може зробити виконавча служба, як вона працює і які її повноваження.
Які вигоди для боржника дає грамотна реалізація його прав у виконавчому провадженні
Вся продемонстрована вище процедура виконавчого провадження може мати абсолютно інший вигляд і результат, якщо боржник почне реалізовувати всі права, щедро надані йому Законом України «Про виконавче провадження». Наш досвід показує, що активний захист боржника від дій державної виконавчої служби або приватного виконавця дозволяє, як мінімум, затягнути на невизначений термін стягнення грошей з боржника і реалізацію його майна, або взагалі зробити неможливим виконання судового рішення.
Активне використання боржником його прав допоможе зберегти майно на стадії виконання рішення суду.
Це наш «блакитний океан» — ціла наука, створена в 2010 році генеральним директором компанії «Гранд Іншур» Андрієм Степаненко. Сьогодні навіть програма підготовки адвокатів не включає питання виконавчого провадження, хоча це найпотужніший інструмент у війні, не тільки з банком, а з будь-яким кредитором. Неможливість виконати рішення суду робить це саме рішення абсолютно безглуздим і «сторона, яка виграла бій, програє війну».
Звичайно, є прості і інтуїтивно зрозумілі кожній людині способи захисту, наприклад, переоформити все майно на родичів. Також, не виключений такий спосіб як домовитися з виконавчою службою. Не рідкісні випадки, коли виходить домовитися з державним виконавцем (адже ми пам’ятаємо, що він працює за зарплату, причому не сильно велику), але ніхто не гарантує, що завтра це виконавче провадження буде передано іншому державному виконавцеві і так далі. Приватному ж виконавцю зовсім не вигідно домовлятися з боржником, тому що це його бізнес і жоден бізнесмен не захоче втратити такого системного «клієнта», як банк або іншого кредитора.
Але що робити, якщо домовитися не виходить, боржник вже внесений до реєстру боржників, немає довірених осіб, для переоформлення, якщо кредитор встиг поставити арешт на майно або воно обтяжене іпотекою?
Схеми і рішення нам підказує сам законодавець, вказавши в Законі України «Про виконавче провадження», що в першу чергу у боржника слід вилучати гроші в українській та іноземній валюті. Власне, це ми і робимо — надаємо виконавцю сотні кілограм грошей у вигляді місцевій та іноземній дрібниці, купюри рідкісних валют, які складно конвертувати в Україні. Це називається у нас «Скарби Флінта». Імовірність для виконавця порахувати це, конвертувати і зарахувати на рахунок кредитора — нульова, а для боржника факт надання виконавцю іноземних грошей має дуже важливе значення.
Наприклад, отримавши іноземні грошові кошти і не пустивши їх в погашення заборгованості, виконавець не може реалізовувати інше майно, і, наприклад, примусово входити в житло та інше нерухоме майно.
В даному випадку, до завершення процедури звернення стягнення на грошові кошти в іноземній валюті (а виконавець не може цього зробити технічно), суд відмовить державному або приватному виконавцю в примусовому входженні в житло боржника.
Також, першочергове звернення стягнення передбачено для інших цінностей — цінних паперів, дорогоцінних металів і каменів. Ми їх відправляємо виконавцям для «погашення боргу». Фокус полягає в тому, що повноцінного ринку цінних паперів у нас немає, тому є серйозні проблеми з процедурами оцінки та реалізації їх. Приблизно така ж ситуація з камінням і металами. Відсутність процедур збуту надовго сповільнює або взагалі блокує роботу виконавця.
Правильне використання боржником своїх прав дозволить на тривалий термін зупинити виконавчепровадження. А в деяких випадках — навіть закрити виконавче провадження, уникнувши стягнення заборгованості.
Не менш ефективним є застосування для погашення боргу майнових прав, депозитних договорів в ліквідованих банках і кредитних спілках, прав вимоги до третіх осіб, «сміттєвих» об’єктів нерухомості і так далі.
Безумовно, виконавець може спробувати проігнорувати наші дії і звернути стягнення на вибране ним майно, але ми це відстежуємо і, як у випадку з іноземною валютою, коригуємо поведінку виконавця, використовуючи судові важелі впливу.
Правильне і своєчасно використання прав боржника у виконавчому провадженні дозволить:
Заблокувати виконавче провадження.
Скасувати заборону на виїзд за кордон.
Зняти арешти з майна, накладені виконавчою службою.
Зупинити процес реалізації майна в системі СЕТАМ.
Припинити виселення з квартири. Скасувати виконавчий збір.