[av_heading heading=’Реєстр боржників’ tag=’h1′ style=» subheading_active=» show_icon=» icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ size=» av-desktop-font-size-title=» av-medium-font-size-title=» av-small-font-size-title=» av-mini-font-size-title=» subheading_size=» av-desktop-font-size=» av-medium-font-size=» av-small-font-size=» av-mini-font-size=» icon_size=» av-desktop-font-size-1=» av-medium-font-size-1=» av-small-font-size-1=» av-mini-font-size-1=» color=» custom_font=» subheading_color=» seperator_color=» icon_color=» margin=» margin_sync=’true’ av-desktop-margin=» av-desktop-margin_sync=’true’ av-medium-margin=» av-medium-margin_sync=’true’ av-small-margin=» av-small-margin_sync=’true’ av-mini-margin=» av-mini-margin_sync=’true’ headline_padding=» headline_padding_sync=’true’ av-desktop-headline_padding=» av-desktop-headline_padding_sync=’true’ av-medium-headline_padding=» av-medium-headline_padding_sync=’true’ av-small-headline_padding=» av-small-headline_padding_sync=’true’ av-mini-headline_padding=» av-mini-headline_padding_sync=’true’ padding=’10’ av-desktop-padding=» av-medium-padding=» av-small-padding=» av-mini-padding=» icon_padding=’10’ av-desktop-icon_padding=» av-medium-icon_padding=» av-small-icon_padding=» av-mini-icon_padding=» link=» link_target=» id=» custom_class=» template_class=» av_uid=’av-lc68pfjj’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=»][/av_heading]
[av_textblock textblock_styling_align=» textblock_styling=» textblock_styling_gap=» textblock_styling_mobile=» size=» av-desktop-font-size=» av-medium-font-size=» av-small-font-size=» av-mini-font-size=» font_color=» color=» id=» custom_class=» template_class=» av_uid=’av-lc68that’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=»]
Реєстр боржників — це систематизована відкрита база даних про фізичних та юридичних осіб, щодо яких відкрито виконавче провадження.
Запис щодо особи у реєстрі боржників з’являється одночасно з початком примусового виконання рішення суду чи іншого виконавчого документа.
[/av_textblock]
[av_heading heading=’Реєстр боржників України’ tag=’h2′ style=» subheading_active=» show_icon=» icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ size=» av-desktop-font-size-title=» av-medium-font-size-title=» av-small-font-size-title=» av-mini-font-size-title=» subheading_size=» av-desktop-font-size=» av-medium-font-size=» av-small-font-size=» av-mini-font-size=» icon_size=» av-desktop-font-size-1=» av-medium-font-size-1=» av-small-font-size-1=» av-mini-font-size-1=» color=» custom_font=» subheading_color=» seperator_color=» icon_color=» margin=» margin_sync=’true’ av-desktop-margin=» av-desktop-margin_sync=’true’ av-medium-margin=» av-medium-margin_sync=’true’ av-small-margin=» av-small-margin_sync=’true’ av-mini-margin=» av-mini-margin_sync=’true’ headline_padding=» headline_padding_sync=’true’ av-desktop-headline_padding=» av-desktop-headline_padding_sync=’true’ av-medium-headline_padding=» av-medium-headline_padding_sync=’true’ av-small-headline_padding=» av-small-headline_padding_sync=’true’ av-mini-headline_padding=» av-mini-headline_padding_sync=’true’ padding=’10’ av-desktop-padding=» av-medium-padding=» av-small-padding=» av-mini-padding=» icon_padding=’10’ av-desktop-icon_padding=» av-medium-icon_padding=» av-small-icon_padding=» av-mini-icon_padding=» link=» link_target=» id=» custom_class=» template_class=» av_uid=’av-lc68vv70′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=»][/av_heading]
[av_textblock textblock_styling_align=» textblock_styling=» textblock_styling_gap=» textblock_styling_mobile=» size=» av-desktop-font-size=» av-medium-font-size=» av-small-font-size=» av-mini-font-size=» font_color=» color=» id=» custom_class=» template_class=» av_uid=’av-lc693dk5′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=»]
Перевірити людину чи підприємство у реєстрі боржників України можна на офіційному сайті Міністерства юстиції України: Реєстр боржників України (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors)
Для перевірки необхідно ввести свої дані: прізвище, ім’я, по батькові та/або ідентифікаційний код (ІПН). Про те, як дізнатися свій ІПН, ви можете прочитати тут.
У разі наявності про Вас записів у реєстрі боржників, Ви зможете дізнатись який документ виконується, яким виконавцем, його номер телефону та номер виконавчого провадження. Цих даних цілком достатньо щоб надалі ознайомитися з виконавчим провадженням та почати захищати свої права.
[/av_textblock]
[av_textblock textblock_styling_align=» textblock_styling=» textblock_styling_gap=» textblock_styling_mobile=» size=» av-desktop-font-size=» av-medium-font-size=» av-small-font-size=» av-mini-font-size=» font_color=» color=» av-desktop-hide=» av-medium-hide=» av-small-hide=» av-mini-hide=» id=» custom_class=» template_class=» av_uid=» sc_version=’1.0′]
Арешт майна і звідки він з’являється.
Вкрай неприємний момент, коли ви продаєте квартиру, отримали завдаток, прийшли до нотаріуса, а вам кажуть, що угоди не буде, оскільки у вас є арешт. Звичайно, досвідчені громадяни перевіряють це все заздалегідь, але, не залежно від того, коли ви дізнаєтеся про проблему, її необхідно вирішувати. Арешт — це заборона на розпорядження (продаж, дарування, обмін і т.п.) майном. При цьому, арешт не означає неможливість використовувати майно. При накладеному арешт таким майном можна абсолютно вільно користуватися (наприклад, їздити на машині, проживати в квартирі).
Арешт майна накладається судом або виконавчою службою і блокує можливість розпоряджатися (дарувати, продавати) майном. При цьому майно примусово забрати ніхто не може і ним можна вільно користуватися.
Арешт може бути накладено або на конкретне майно або відразу на все майно, що належить конкретній людині.
Випадків виникнення арештів кілька:
- Арешт, накладений судом для забезпечення позову в процесі розгляду справи.
- Арешт, накладений державним або приватним виконавцем під час виконання рішення суду або рішення іншого органу, яке може бути подано до виконавчої служби.
- Арешт, накладений слідчим суддею в кримінальній справі (виробництві).
Незалежно від того, ким і на якій підставі арешт був накладений, він завжди реєструється в реєстрах рухомого і нерухомого майна.
Як зняти арешт з майна
Будь-який накладений арешт доведеться знімати. Підстави та порядок зняття арештів залежить від вищеописаних випадків.
Арешт, накладений ухвалою суду про забезпечення позову при розгляді справи може бути скасований або цим же судом, за заявою власника майна, або апеляційним судом при оскарженні постанови (ухвали) про забезпечення позову.
Підстави для скасування такого арешту безпосередньо залежать від обставин судової справи. Визначити тактику зняття арешту в даному випадку буде можливо тільки після вивчення матеріалів справи.
Підстави і дії для зняття арешту повністю залежать від того, ким і для чого було накладено арешт. Якщо арешт був поставлений судом, то скасувати його можливо тільки через суд. Якщо арешт поставлений державним або приватним виконавцем, скасувати його може або сам виконавець, або суд.
Підстави та порядок зняття арешту, накладеного державним або приватним виконавцем насамперед залежить від стану виконавчого провадження. Часто бувають ситуації, коли після погашення боргу і закриття виконавчого провадження виконавець «випадково» забуває зняти арешт і залишає його боржникові «на пам’ять» (з корупційною метою). Такий арешт можна досить легко зняти скаргою до органів юстиції або до суду. Якщо ж борг не було погашено, а виконавче провадження закрито (можливо навіть знищено за термінами зберігання) у зв’язку з відсутністю у боржника майна, то такий арешт можливо зняти тільки через суд.
У тому випадку, якщо арешт накладено слідчим суддею в кримінальній справі (виробництві), то такий арешт може бути скасований або слідчим суддею того ж суду, або вже апеляційним судом при оскарженні такого арешту.
При визначенні перспектив скасування таких арештів важливе значення арештованого майна для розслідування злочину. Дуже часто наші «доблесні» правоохоронці з корупційною метою заарештовують багато зайвого майна, яке до розслідуваного злочину не має ніякого значення. Судді з таким «пустощами» знайомі і відсоток скасувань арештів в кримінальному процесі досить великий.
У більшості з перерахованих вище випадків власнику майна без кваліфікованої юридичної допомоги не впоратися і буде необхідно звертатися до адвоката.
Реєстр боржників і як перевірити себе в реєстрі
З 2014 року в Казахстані, а з 2016 року в Україні з’явився реєстр боржників. Запис про людину або юридичну особу в цьому реєстрі з’являється в момент відкриття виконавчого провадження, а зникає при його закритті.
Цей реєстр створений з метою заблокувати, будь-які спроби юридичної чи фізичної особи, щодо якої відкрито виконавче провадження, провести відчуження (продаж, дарування, міну та ін.) Будь-якого свого майна. Наявність запису перешкоджає проведенню угод точно так, як і арешт.
Якщо Ви потрапили до реєстру боржників — то не зможете продавати (дарувати) своє майно. Особа потрапляє в реєстр боржників з моменту відкриття, щодо нього виконавчого провадження та виключається з реєстру боржників в момент закриття.
Перевірити наявність себе в реєстрі боржників можна на офіційному сайті Міністерства юстиції України: Реєстр боржників України
Для громадян Казахстану цю ж інформацію можна отримати з сайту Міністерства юстиції Республіки Казахстан: Реєстр боржників Республіки Казахстан
Для перевірки необхідно ввести свої дані: прізвище, ім’я, по батькові та ідентифікаційний код. У разі наявності про Вас записів в реєстрі боржників, Ви зможете дізнатися який документ виконується, яким виконавцем, його номер телефону і номер виконавчого провадження. Цих даних цілком достатньо, щоб в подальшому ознайомитися з виконавчим виробництвом і почати захищати свої права.
Як виключити себе з реєстру боржників
Як було зазначено вище, запис про особу до Реєстру боржників вноситься в момент відкриття виконавчого провадження, а знімається в момент його закриття.
Тому, щоб прибрати себе з реєстру боржників і провести заплановану угоду, необхідно забезпечити закриття виконавчого провадження щодо боржника, а це, без погашення боргу, дуже проблематично.
Якщо погасити борг повністю можливо, то виконавче провадження закривається і, як наслідок, запис з реєстру боржників виключається. Так повинно бути «по закону». Але на практиці дуже часто буває інакше. По-перше, погасити один лише обов’язок мало. При закритті виконавчого провадження виконавець додатково стягує з боржника виконавчий збір (винагороду виконавця) в розмірі 10% від суми заборгованості, який також необхідно сплатити. У деяких ситуаціях вдається не платити виконавчий збір (винагороду виконавця). У будь-якому випадку, щоб допомогти зняти з реєстру боржників людину або підприємство, юристу необхідно ознайомитися зі справою у виконавчій службі і визначити тактику поведінки боржника.
У більшості випадків прибрати запис з реєстру боржників можливо тільки при закритті виконавчого провадження. Але іноді все таки виходить видалити запис з реєстру боржників навіть при наявності боргу. Перспективу конкретної справи можна визначити тільки повністю занурившись в процес і ознайомившись з усіма документами.
Навіть якщо борг погашений і оплачений виконавчий збір, виконавче провадження «випадковим чином» може бути завершено трохи «неправильно» і доведеться ще довго бігати до виконавця за виключенням запису з реєстру боржників. Якщо ж погасити борг не має можливим, то прибрати запис з реєстру боржників дуже проблематично і не завжди можливо. Все залежить від правової природи боргу, відносин з кредитором і стадії виконавчого провадження. У деяких випадках все ж виходить виключити людини або юридична особа з реєстру боржників навіть при наявності боргу. Спрогнозувати можливість видалення даних з реєстру боржників можливо тільки після ознайомлення з матеріалами справи і виконавчим провадженням.
[/av_textblock]