ІНСТРУКЦІЯ. Як не оплачувати виконавчий збір

Як не платити виконавчій службі? Відповідь на це питання боржники починають шукати відразу після винесення рішення суду або після розрахунку з банком. У нашій практиці 2018-2021 роки стали рекордними за кількістю угод факторингу, коли боржники банків викуповували свої борги. З одного боку, люди радіють — багаторічна суперечка з кредитором вигідно закінчено, з іншого боку — виникає нова проблема. Банк встиг раніше почати примусове виконання рішення суду (судового наказу, виконавчого напису нотаріуса) в державній службі або у приватного виконавця. А це тягне за собою виникнення виконавчого збору — 10% від суми, зазначеної у виконавчому документі — який потрібно оплатити. Що таке виконавчий збір багато хто впізнає занадто пізно. З урахуванням того, що в рішеннях судів суми до стягнення написані, нерідко, величезні, то розмір цього збору, часом, виявляється можна порівняти з ціною, сплаченою кредитору.

Постанова про стягнення виконавчого збору — це самостійний виконавчий документ, за яким виконавча служба або приватний виконавець стягують гроші з боржника на свою користь, а не на користь первісного кредитора (стягувача).

Якщо було відкрито виконавче провадження — боржник зобов’язаний сплатити виконавчий збір в розмірі 10% від суми боргу. Навіть в разі, якщо борг добровільно погашено боржником.

Раніше існували різні лазівки в законодавстві, що дозволяють не платити виконавцям — можна було оскаржити рішення суду і, поки справа в суді, виконавець закривав провадження; ще можна було оскаржити постанову про стягнення виконавчого збору, у зв’язку з тим, що виконавець не виконав рішення… Але законодавець закрив ці всі можливості. З 2016 року внесено зміни до Закону України «Про виконавче провадження», які передбачають, що при оскарженні рішення, виконавче провадження не закривається, а призупиняється. А 3 липня 2018 року законодавець Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», дуже цинічно, вніс зміни в Закон «Про виконавче провадження», встановивши, що виконавчий збір стягується не від суми фактичного виконаного рішення, а від суми, зазначеної у виконавчому документі, навіть якщо виконавець нічого не шукав.

Тепер виконавчий збір потрібно сплачувати від суми боргу, а не від реально стягненої виконавцем суми. Незалежно від того, зробив щось виконавець чи ні. У результаті, не заплатити виконавцеві стало можливим тільки в разі скасування рішення, що не завжди реально, або корупційними шляхами.

Проте, у нас є кілька робочих схем, як не платити виконавчий збір. Вони дозволяють законно (за ухвалою суду) позбавити боржника від сплати виконавчого збору, навіть в тих випадках, коли борг повністю погашений. При цьому, знімаються накладені раніше арешти і видаляються записи з реєстру боржників, знімаються заборони на виїзд за кордон.

Зазвичай ми всі свої технології і схеми описуємо прозоро і детально, дозволяючи колегам користуватися напрацюваннями. Але, в даному випадку, з огляду на велику увагу законодавця до питання виконання рішень судів, утримаємося від подробиць, щоб завтра не втратити цих технологій.

Заполните контактные данные и адвокат свяжется с Вами в ближайшее время